Projekty domów

Na czym polega projekt domu piętrowego?

W dwupiętrowym domu przestrzeń mieszkalną można podzielić na dwie strefy. Jedna to otwarta, bardziej wypoczynkowa dolna strefa, dostępna dla domowników i ich gości oraz prywatna strefa sypialniana na drugim piętrze. 

Czym charakteryzuje się projekt domu piętrowego?

Kolekcja projektów piętrowych domów zawiera bardzo często dużą ilość ciekawych i innowacyjnych propozycji. Są to różne style mieszkań, każdy z górną częścią na piętrze. Istnieją dwa piętra, które są przekształcone w część mieszkalną i część która można dowolnie dostosować, w zależności od preferencji. Projekty domów piętrowych z pewnością przypadną do gustu rodzinom, którym zależy na dużej przestrzeni w domu oraz wygodnym i funkcjonalnym rozkładzie pomieszczeń.

Projektując domy dwupiętrowe, architekci stosują różne rozwiązania konstrukcyjne, aby umożliwić różnym klientom dostosowanie go do własnych upodobań. Te projekty dają dużą swobodę twórczą. Można je zmieniać, aby idealnie odpowiadały potrzebom konkretnej grupie osób, a zakres zmian dotyczy optymalnej powierzchni zabudowy, kształtu dachu czy możliwości piwnicy.

Projekt dwupiętrowego domu wyróżnia się tym, że stosunkowo niewielki rozmiar budynku na działce łączy się z dużą powierzchnią użytkową, mieszkalną. Dom piętrowy najlepiej sprawdzi się na działkach o niewielkich lub nieregularnych wymiarach. Dają możliwość posiadania większej ilości wolnego miejsca na garaż, ogród lub budynek gospodarczy.

Kto może wykonać projekt domu piętrowego?

Jeśli chcesz wybudować dom, w pierwszej kolejności potrzebujemy projektu budowlanego. Projekty architektoniczne mogą być tworzone wyłącznie przez projektantów, którzy posiadają odpowiednie uprawnienia budowlane (inżynierskie). Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, projekty wykonywać mogą wyłącznie osoby posiadające stosowne uprawnienia do projektowania, które są wpisane na listę członków okręgowej izby samorządu zawodowego. Do projektu powinno być dołączone aktualne zaświadczenie potwierdzające członkostwo projektanta w izbie inżynierów lub architektów budownictwa.

Co należy wziąć pod uwagę wybierając projekt domu piętrowego?

Wybierając projekt dwupiętrowego domu, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Oczywiście musi być on dostosowany do uwarunkowań strukturalnych nieruchomości oraz uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego działki. Musimy także wiedzieć, ile chcemy wydać na budowę wymarzonego domu. Konieczne należy zwrócić uwagę na kosztorys, który dołączany jest do projektu zgodnie z życzeniem klienta przez większość architektów. Dzieje się tak dlatego, że zawiera najważniejsze informacje o kosztach wykonania poszczególnych etapów budowy domu. W dwupiętrowym domu należy zwrócić uwagę na to czy oczekujemy poddasza użytkowego, czy może niewielkiego strychu. Istotne jest również, ile pomieszczeń ma znaleźć się w domu oraz czy w bryle głównej budynku przewidujemy miejsce na garaż. Wszystkie te kwestie należy rozważyć samodzielnie i wybrać najlepsze rozwiązanie architektoniczne z dostępnych propozycji. 

Styl domu piętrowego – jaki wybrać?

Dwupiętrowy dom oferuje dużo miejsca dla całej rodziny. Otrzymujemy przestrzeń do zorganizowania domowego biura, pokoju gościnnego, a nawet siłowni, jeśli takowej potrzebujemy. To od nas samych zależy, w jakim stylu chcemy zbudować swój dwupiętrowy dom. Obecnie do dyspozycji jest wiele projektów piętrowych domów jednorodzinnych. Można je swobodnie przejrzeć i dostosować do własnych oczekiwań estetycznych. Istnieją nowoczesne projekty domów parterowych o prostych bryłach z dachami płaskimi lub dwuspadowymi oraz projekty domów dwupiętrowych w stylu dworków i willi nawiązujących do staropolskich okazałych dworów. Warto zauważyć, że nawet w tradycyjnie wyglądającym dwupiętrowym domu można zastosować najnowocześniejsze energooszczędne elementy i wyposażenie.

Funkcjonalność domów piętrowych

W pierwszej kolejności, domy piętrowe oferują dużą przestrzeń przy niewielkiej powierzchni zabudowy. Strefę dzienną oraz nocną można rozmieścić na różnych kondygnacjach, co pozwala na bardzo wygodny i funkcjonalny układ. Jest to również sprawdzona propozycja dla rodzin wielopokoleniowych, tak aby każde pokolenie mogło mieć w takim domu swoją prywatną przestrzeń.

Różnorodność rozwiązań architektonicznych sprawia, że łatwo wybrać dom wielopiętrowy z garażem lub poddaszem użytkowym. Dzięki takiemu rozwiązaniu można uzyskać pełnowymiarowy dwupiętrowy dom bez ograniczeń związanych ze spadkami. Daje to również większe możliwości ustawienia dodatkowych pomieszczeń i wykorzystania 100% powierzchni. Jeśli dom został zbudowany zgodnie z projektem budynku dwupiętrowego, a nie ze skośnym poddaszem, to pokoje na wyższych piętrach nie będą miały nachylenia i będą stanowiły przestronną przestrzeń. Pomieszczenia na parterze mogą zostać dobrze doświetlone z racji na zastosowanie okien sięgających od podłogi do sufitu. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się w dużych salonach.