Projekty domów

Czy warto wybudować dom parterowy?

Domy parterowe są od niedawna szczególnie popularne. Ze względu na brak schodów, cenę budowy stosunkowo niższą od innych może stanowić ciekawą ofertę dla rodzin. Dom parterowy idealnie nada się do mniejszych rodzin oraz jest miejscem świetnie nadającym się do aranżacji. Ze względu na mniejszą powierzchnie takiego domu, potrzebne będzie mniej energii, aby taki dom ocieplić, co przełoży się na mniejsze koszty. Przy poprawnym zagospodarowaniu przestrzeni w środku każdy mieszkaniec będzie miał swój własny kąt, w którym będzie mógł spędzać czas.

Projekty domów jednorodzinnych.

Projekt domu parterowego nieistotne czy robiony sam, czy z pomocą specjalisty powinien być dobrze zrobiony. To, w jaki sposób przestrzeń w środku zostanie wykorzystana, ma ogromny wpływ na późniejszą wygodę związaną z mieszkaniem w takim domu. Trafnym rozwiązaniem będzie podzielenie mieszkania na strefy czy regiony. Wszystkie strefy powinny być skonstruowane w sposób, który będzie umożliwiał domownikom swobodne i wygodne przemieszczanie się. Strefy najczęściej wykorzystywane w domach to:

  • strefa dzienna -strefa, do której zapraszamy rodzinę lub znajomych
  • strefa nocna- miejsce na sypialnie
  • strefa gospodarcza- np.spiżarnia lub składzik

Strefa dzienna – jak ją zagospodarować?

Strefa dzienna to miejsce spotkań rodzinnych, rozmów z gośćmi oraz miejsce, gdzie zorganizować można np. święta bożego narodzenia dla najbliższych. Według zaleceń ekspertów dobrze, jeśli strefa dzienna jest otwarta i dobrze oświetlona. Świetnym pomysłem jest dołączenie kuchni do salonu, a między kuchnią a salonem postawić symboliczną granicę dla przykładu wyspę lub stół z krzesłami, przy których usiąść mogą domownicy przy wspólnym spożywaniu posiłków. Takie ułożenie pozwoli an kontakt z osobami odpoczywającymi w salonie, gdy ktoś inny może przygotowywać przekąskę obiad czy coś do picia.

Sama kuchnia jest bardzo ważnym elementem domu. Na przygotowywaniu posiłków spędza się masę czasu. Znakomitym rozwiązaniem jest zlokalizowanie kuchni blisko wejścia do domu, dzięki czemu po przyniesieniu zakupów można położyć je szybko i zawsze będą pod ręką. Jeśli kuchnia jest otwarta, to podczas przygotowywania posiłków można prowadzić rozmowy z domownikami i gośćmi, co wzmacnia relacje i daje bezpośredni wgląd osobom z salonu na czynności wykonywane przez osobę gotującą.

Przy organizowaniu przestrzeni w strefie dziennej należy pamiętać o tym, że blisko salonu powinna znaleźć się łazienka. Dobrze, gdy goście w salonie nie muszą szukać łazienki po całym domu, tylko widzą ją bezpośrednio z salonu bądź jest bardzo blisko. Goście nie będą czuli się skrępowani, pytając o drogę.

Strefa nocna – jak zorganizować przestrzeń?

W zwyczajnych domach sypialnie organizuje się na piętrze bądź z dala od miejsca przyjmowania gości. W domu parterowym wydzielenie miejsca na strefę nocną będzie wymagało więcej trudu, jednak jest to możliwe. Najbardziej istotną sprawą, o której trzeba pamiętać, jest to, aby osoba wychodząca z sypialni idąc do łazienki, nie przechodziła bezpośrednio obok salonu. Sypialnia powinna być oddzielona od gości, np. krótkim korytarzem co sprawi, że wszyscy będą mieli dostęp do toalety, jednocześnie nie mijając się ze sobą.

Strefa gospodarcza gdzie powinna się znaleźć?

W domu oprócz dwóch stref powinno znaleźć się miejsce na pomieszczenia gospodarcze, w których przechowywane będą rzeczy. Przy budowie domu warto zadbać, aby kuchnia była razem ze spiżarnią co zapewni dodatkowe miejsce i pomieszczenie gospodarcze. Dodatkowe miejsce tuż przy kuchni świetnie sprawdzi się, gdy trzeba będzie schować dodatkowe jedzenie, zestaw garnków czy starą kuchenkę.

Kolejnym miejscem, które warto uwzględnić przy planowaniu przestrzeni w domu to przestrzeń robocza. Jest to miejsce, gdzie znajdują się rzeczy niezbędne do pracy i jak najmniej rzeczy rozpraszających. Pomieszczenie świetnie sprawdzi się, wtedy gdy trzeba będzie się skupić na pracy, a krzyki innych domowników skutecznie wyprowadzają ze stanu skupienia. W takim pomieszczeniu praca będzie znacznie wydajniejsza i przyjemniejsza. 

Niesamowicie istotnym elementem w domu jest przestrzeń komunikacyjna. Cia korytarzy nie powinien być zbyt długi ani wąski. Powinien umożliwiać swobodne poruszanie się po całym obiekcie bezproblemowo. Miejsca w korytarzu powinno być na tyle dużo, aby przejść, mogło kilku domowników naraz bez przepychania się. Korytarze mogą załamywać się według własnego gustu jednak istotne, aby korytarz prowadzący do sypialni był na tyle długi, a sama sypialnia znajdywała się na tyle daleko, aby osobą w niej przebywająca mogła swobodnie odpoczywać z dala od gości.

Planowanie miejsca ze specjalistą

Jeśli zaplanowanie miejsca na każdą strefę samodzielnie stanowi problem, jest masę specjalistów w tych sprawach. Za opłatą dokładnie zajmą się organizacją miejsca na każdą strefę, zachowując odpowiednie proporcje. Specjaliści w tej dziecinie dokładnie określa miejsce na każdą strefę z osobna, łącząc je siecią korytarzy, które będą umieszczone w sposób, który umożliwi szybkie poruszanie się po obiekcie.